Ivana HubertováIvana Hubertová
Odkdy se česky v Radiu Bela Crkva vysílá?

Vysílání v češtině vzniklo v roce 1997, já jsem se do přípravy zapojila o něco později. Nyní již čtvrtým rokem vysílání připravuji sama. Náš pořad se jmenuje Krajanka, je hodinu dlouhý a vysílá se jednou týdně. Dříve se na Radiu Bela Crkva vysílal i program pro rumunskou a maďarskou menšinu, nyní zbyla už jen čeština.


Jak vypadá výroba a obsah českého vysílání?


Když jsem pořad převzala, připravovala jsem jej sama. Od roku 2000 začali v Srbsku působit čeští učitelé, kteří se do přípravy zapojili také. Je to pro nás velká posila, protože vysílání připravujeme zdarma, nedostáváme za něj žádnou odměnu. V úvodu vysílání zařazujeme aktuální zprávy z České republiky a dále informace o českých krajanských akcích, které pořádají České besedy nebo Matice česká zde v Srbsku. Pak následuje kulturní rubrika, kde informujeme o kulturním dění v České republice. Dále čerpáme z vysílání Radia Praha, např. příspěvky o historii českých měst, hradů a zámků. Často si také do studia zveme hosty, například předsedy krajanských spolků – České besedy nebo Matice české.


Bela CrkvaBela CrkvaOdkud získáváte potřebné informace?

Většinu materiálů dostáváme z českého velvyslanectví v Bělehradu. Dalším zdrojem jsou návštěvníci z České republiky, kteří obvykle přivezou nějaké zajímavé knihy. Já sama navštěvuji Česko zhruba jednou za rok a to je vždy vítaná příležitost, jak získat další materiály pro vysílání – obvykle si z Čech přivážím nejrůznější sbírky českých pranostik, české kalendáře apod. Část informací získáváme z Radia Praha. Na českém vysílání se podílí také můj syn, který pracuje jako zvukový technik Radia Bela Crkva. Vybírá hudbu do našeho vysílání, především českou. Hrajeme také písničky na přání. Krajané si mohou do vysílání živě zavolat, popřát někomu blízkému k narozeninám nebo k svátku a poslat mu písničku.

V Bele Crkvi v současné době vysílají česky dvě rádia. Kdy vzniklo konkurenční vysílání?

Bela Crkva, foto: www.visitvojvodina.comBela Crkva, foto: www.visitvojvodina.com

Zhruba před čtyřmi lety odešla z Matice české část lidí, kteří nebyli spokojeni, a založili vlastní krajanskou organizaci, nazvanou Češi jižního Banátu. Zahájili vlastní české vysílání na jedné soukromé stanici v Bele Crkvi. Vysílají také hodinu jednou týdně. Naše vysílání probíhá v pondělí, jejich program ve středu. Kdybych měla tato dvě vysílání srovnat, řekla bych, že naše vysílání je kvalitnější, je pravidelné a začíná vždy včas.


Jaký je vztah vašeho vysílání a krajanských spolků?

Nejsme součástí žádného spolku, ale spolupracujeme s Maticí českou, což je zastřešující organizace českých krajanů v Srbsku. Matice česká a České besedy nám mají dodávat informace o své činnosti, ale většinu informací si musím opatřovat sama.


Ivana Hubertová se synem (vlevo) a Miroslavem KrupičkouIvana Hubertová se synem (vlevo) a Miroslavem KrupičkouJak vypadá činnost spolků – Matice české a Českých besed v průběhu roku?


V Bele Crkvi existuje přímo Český dům, který byl v poslední době díky finančnímu přispění českého ministerstva zahraničí zrekonstruován. V něm se během roku pořádají tradiční zábavy a folklorní slavnosti. Začíná se masopustem, následují oslavy velikonočních zvyků s bohatým programem a před Novým rokem se pořádá divadelní představení, které krajané nacvičí v češtině. S přípravou divadelních her pomáhám i já a paní učitelka. Navzdory tomu, že lidí českého původu jsou jen asi čtyři stovky a rodiny jsou často smíšené, staré zvyky a tradice se zde dodržují.


Jak probíhá výuka češtiny v Bele Crkvi?


Bela CrkvaBela CrkvaDříve probíhaly kursy češtiny v České domě, ale s tím byly spojené náklady na elektřinu a vytápění a nebyly finance. Nyní byla pro potřeby výuky češtiny vyčleněna místnost v místní škole, takže děti i dospělí mohou docházet na češtinu do školy. Učitelka češtiny dojíždí během týdne do několika vesnic, kde žije česká menšina, takže je možnost navštěvovat kursy češtiny i tam.


Jaké jsou vaše plány a představy do budoucna? Co je vaším hlavním cílem v příštích letech?


Ráda bych zapojila do vysílání více krajanů, hlavně mladých lidí. Bohužel mají ne zcela dokonalou češtinu. Na tom bude ještě potřeba zapracovat. Samozřejmě se budu snažit české vysílání i nadále udržet. Tím, že Radio Bela Crkva patří obci, jsme bohužel vystaveni i politickým vlivům. Může se stát, že po obecních volbách nebude nové zastupitelstvo našemu vysílání příznivě nakloněno. Doufám, že k tomu nedojde, protože lidé si na vysílání už zvykli.
Miroslav Krupička