Milí čtenáři, příznivci Českého krajanského spolku Beseda a České školy bez hranic v Bruselu.

Když se podívám do kalendáře, zjistím, že jsem zase o rok starší, ale poněvadž jsem celoživotní optimistka, doufám, že navzdory času to bude stále lepší a lepší. A vůbec nejlepší, co se v měsíci prosinci tohoto roku odehrálo, byla naše akce pro děti - Mikulášská nadílka.

Myslím, že letos se nadílka neobyčejně zdařila! Ačkoli byla příprava náročná, náš mikulášský tým odvedl pořádný kus dobré práce.

Mikuláš si letos vzal na pomoc dva krásné anděly a jednoho čerta. Celou suitu jsme přivítali důstojně, za podpory zpěvu dětí a znění zvonů, doprovázejících krásnou českou koledu "Nesem vám noviny".

Dětí přišlo téměř 90, všechny si pro Mikuláše připravily básničku nebo písničku, věnovaly mu obrázky, některé děti dokonce i dudlíky. Mikuláš na ně věděl snad všechno, neboť měl ve své Nebeské knize pečlivě vedené záznamy.

A jaká byla nadílka? Každé hodné dítko dostalo adventní perníkový zvon.

Čert ale letos přišel sám, poněvadž pokud by jich přišlo víc, jistě by zlobili a nedali nikomu pokoj. A taky by se mohlo stát, že by jim v pytli uvízl nějaký ten výtečník.

Rodiče i jejich ratolesti se mohli na kuráž posilnit výbornou vánočkou, koláčem i chlebíčky. Káva, čaj i nealko nápoje šly na odbyt a plzeňské šlo na dračku…

Aby se děti o přestávce nenudily, lektorky z České školy bez hranic pro ně připravily spoustu zábavy: omalovánky, zdobení perníčků, bludiště, děti si dokonce mohly vyrobit masku čerta a Mikuláše.

Atmosféra byla báječná, předvánoční a poetická. Všichni jsme se úžasně bavili a společně si takto užili druhou adventní neděli.

Chci poděkovat celému našemu týmu za výborně odvedenou práci: mým děvčatům z České školy bez hranic v Bruselu za aktivní činnost s dětmi v průběhu celé akce; Olze za výborné dobrůtky, přípravu a moderování; Georgeovi za pomoc, kde se dalo; Dušanovi a Lízince za profesionální fotky; Aleně, Barunce a Kubovi za obsluhu v baru; Martině a Věrce, že hlídaly spolkovou pokladnu jako oko v hlavě;

Věrce V. za zdobení perníčků s dětmi; Zbyňkovi za pravé "plzeňské"; manželům Šrámkovým za přepravu tohoto zlatého moku; manželům Hejhalovým za krásné perníkové pečivo a panu Vaverkovi za dopravu. Děkuji Mikuláši Petrovi a Kubovi, andělům Ivě a Aničce a čertici Lence.

Děkuji Stálému zastoupení ČR při EU, paní velvyslankyni Vicenové za podporu a vstřícnost.

Přeji nám všem, milí čtenáři, krásný vstup do nového roku 2012, abychom všichni v klidu, ve zdraví, bez velkých stresů a emocí tento náročný rok zvládli a mohli se opět spolu sejít na některé z akcí, pořádaných Českým krajanským spolkem Beseda a Českou školou bez hranic v Bruselu.

Dáša Straková, ředitelka ČŠBH Brusel