Předsedkyně pražské SVU Alena Morávková, foto: Martina StejskalováPředsedkyně pražské SVU Alena Morávková, foto: Martina Stejskalová „Udílením cen SVU Praha chceme vzdát hold významným osobnostem naší vědy a kultury, které žijí u nás nebo v zahraničí a které stojí v poslední době ve stínu hvězd a hvězdiček showbyznysu,“ uvedla předsedkyně pražské pobočky SVU Alena Morávková. Slavnostní odpoledne proběhlo ve středu v historickém Rytířském sále Valdštejnského paláce, sídla Senátu Parlamentu České republiky.

Václav Malý, foto: ČTKVáclav Malý, foto: ČTKJedním z deseti letošních laureátů se stal biskup Václav Malý. Přiznal, že o Společnosti pro vědu a umění dosud příliš nevěděl a více se o její činnosti dozvěděl až z úvodního referátu předsedkyně Morávkové. Ocenění jej poměrně zaskočilo.

„Mě to překvapilo a dnes dvojnásob, když se ocitám mezi takovou společností. Já nejsem ani vědec ani umělec. V podstatě se tímto cítím zavázán, abych ještě více respektoval ty, kdo usilují o pokorné lidské poznání, abych se ještě více otevíral vůči umění, které je projevem síly, jež není tak zcela v moci lidské, protože předpokladem pro umění je inspirace, nejenom nadání a píle. A inspirace přichází ne vždy, když si to člověk naplánuje. Je to pro mě výzva i pozvání, když dostávám tuto cenu.“

Senátor Josef Zoser, foto: Martina StejskalováSenátor Josef Zoser, foto: Martina StejskalováPředseda Stálé senátní komise pro krajany žijící v zahraničí Josef Zoser pozitivně zhodnotil úsilí SVU připomínat významné osobnosti české vědy a kultury, které svou činností mimo jiné přispívají k šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.

„Myslím, že je velmi dobrý nápad ocenit lidi, na které se možná pozapomnělo nebo kteří dostali nějaké ocenění před lety. A i další činnost, kterou SVU organizuje, je myslím prospěšná z hlediska popularizace České republiky ve světě.“

Jan Tříska a Bořivoj Navrátil, foto: ČTKJan Tříska a Bořivoj Navrátil, foto: ČTKMezi oceněnými v minulých letech byl např. Václav Havel, který je dnes čestným předsedou SVU. Letos cenu kromě již zmíněného biskupa Václava Malého převzali sochařka a sklářka Jaroslava Brychtová, dirigent, muzikolog a hudební teoretik Josef Hrnčíř, herci Luděk Munzar, Bořivoj Navrátil a Jan Tříska, spisovatelé Milan Uhde a Jana Štroblová a vědci Mojmír Povolný a Václav Pačes, který je předsedou Akademie věd ČR.

Společnost pro vědu a umění vznikla koncem padesátých let ve Spojených státech z iniciativy exilových českých a slovenských vědců a umělců. Podle Aleny Morávkové bylo cílem udržet kontinuitu mozků v exilu. Postupně vznikaly pobočky v řadě zemí světa a po roce 1989 také v České republice. V současné době se SVU snaží o sdružování nejen Čechů a Slováků v zahraničí, ale všech, kteří se o problematiku české a slovenské vědy a umění zajímají.